2023 Tournament Results

Games

Standings

PosTeamWLPCTPFPADIFF
1World Class Ballers501.00044936287
2D&D AllStars310.75033428549
3Everybody Love’s Us320.60031228032
4Treasure Coast Ballers320.60039636531
5Team Legacy320.60040938128
6Team US320.600273299-26
7NW Elite220.50034631630
8Caribbeans220.500291313-22
9Wolfpack230.400287324-37
10Team Dunk140.200265283-18
11IMECA140.200301385-84
12El Combo040.000236306-70

Division Champions: World Class Ballers

Leaderboard

RankPlayerTeamPPG
1Omar WeaverWorld Class Ballers26.6
2Randy GillWorld Class Ballers26.4
3Larry SmithTeam Legacy25.4
4Robert DayNW Elite23.8
5Wendell CarterEverybody Love’s Us20.8
6Jermaine SliderNW Elite20.0
7Dante CalabriaTeam Dunk19.5
8Courtney FieldD&D AllStars18.5
9James WhiteWorld Class Ballers17.2
10Olufemi AbiodunTeam Legacy16.6

All Tournament

  1. Rod Wilmont – Treasure Coast Ballers
  2. Larry Smith – Team Legacy
  3. Jerrad Darty – Everybody Love’s Us
  4. Robert Day – NW Elite
  5. Gustavo Gomez – El Combo
  6. Darren Phillips – D&D All Stars
  7. Randy Gill – World Class Ballers
  8. Richard Mejias – Caribbeans
  9. Issac Jefferson – Wolfpack
  10. Hector Romero – IMECA

MVP: James White – World Class Ballers

Games

Standings

PosTeamWLPCTPFPADIFF
1World Class Ballers501.00044936287
2D&D AllStars310.75033428549
3Everybody Love’s Us320.60031228032
4Treasure Coast Ballers320.60039636531
5Team Legacy320.60040938128
6Team US320.600273299-26
7NW Elite220.50034631630
8Caribbeans220.500291313-22
9Wolfpack230.400287324-37
10Team Dunk140.200265283-18
11IMECA140.200301385-84
12El Combo040.000236306-70

Division Champions: Team US

Leaderboard

RankPlayerTeamPPG
1Omar WeaverWorld Class Ballers26.6
2Randy GillWorld Class Ballers26.4
3Larry SmithTeam Legacy25.4
4Robert DayNW Elite23.8
5Wendell CarterEverybody Love’s Us20.8
6Jermaine SliderNW Elite20.0
7Dante CalabriaTeam Dunk19.5
8Courtney FieldD&D AllStars18.5
9James WhiteWorld Class Ballers17.2
10Olufemi AbiodunTeam Legacy16.6

All Tournament

  1. Dante Calabria – Team Dunk
  2. Eric Harris – Team US
  3. Damon Arnette – Team Dunk
  4. Reggie Elliott – Team US
  5. Jarron Jones – Team Dunk
  6. Jason Sasser – Team Dunk
  7. Dwayne Williams – Team US
  8. Tony Brown – Team US
  9. Eric Davis – Team US
  10. Tremayne Fisher – Team US

MVP: Antonio Rivers – Team US

Games

Standings

PosTeamWLPCTPFPADIFF
1The Right Touch Snipers401.000414241173
2New York Legends310.75033827266
3Ivey 23310.75030327528
4Ballerz310.75027626313
5Hoop Mountain West Region320.60037634234
6Detroit Legnds320.6002422420
7Baltimore/Washington220.500292302-10
8Samex220.500274293-19
9MIBA Masters230.400327371-44
10GZR Nation140.200243294-51
11Ultimate Cuts Barbershop040.000174234-60
12Bay Area Elite040.000127257-130

Division Champions: Co-Champions Ivey 23 & Right Touch Snipers

Leaderboard

RankPlayerTeamPPG
1Eric FransonHoop Mountain West Region28.8
2Llewellyn SmalleyIvey 2327.3
3Terrell OwensThe Right Touch Snipers26.5
4Mott TerqBaltimore/Washington24.0
5David ScottThe Right Touch Snipers23.0
6Franklin WesternNew York Legends22.5
7Kevin FletcherThe Right Touch Snipers22.0
8Donovan AdkinsMIBA Masters20.6
9Colin HerndonUltimate Cuts Barbershop19.3
10AD DunnBallerz18.3

All Tournament

  1. Rod Wilmont – Treasure Coast Ballers
  2. Larry Smith – Team Legacy
  3. Jerrad Darty – Everybody Love’s Us
  4. Robert Day – NW Elite
  5. Gustavo Gomez – El Combo
  6. Darren Phillips – D&D All Stars
  7. Randy Gill – World Class Ballers
  8. Richard Mejias – Caribbeans
  9. Issac Jefferson – Wolfpack
  10. Hector Romero – IMECA

MVP: Lewis Sims – Right Touch Snipers

Standings

PosTeamWLPCTPFPADIFF
1Kings501.00036529174
2Aerial Assault Basketball410.80034329251
3Back Again410.80032827949
4Samex Environmental220.50026624224
5Pacific220.5002922920
6D&D Darby AllStars230.400278285-7
7Stooges130.250215234-19
8Run & Gun130.250269318-49
9One Step Slow130.250235306-71
10Florida United040.000254306-52

Division Champions: Kings

Leaderboard

RankPlayerTeamPPG
1Dexter GardinerKings27.8
2Craig MaynardFlorida United26.5
3Bill ShewbridgeOne Step Slow25.5
4David BarrowBack Again18.8
5Kevin FlorentBack Again17.2
6Paul JonesPacific16.8
7Chris BieglerStooges16.5
8Steven BurttD&D Darby AllStars16.0
9Lester ClarkOne Step Slow15.5
10Darnell JacksonAerial Assault Basketball15.4

All Tournament

  1. Mercerlino Bryant – D.D. Darby All Stars
  2. Craig Maynard – Florida United
  3. Rolando Romo – Samex Enviromental
  4. Bill Shewbridge – One Step Slow
  5. Chris Biegler – Stooges
  6. Kevin Florent – Back Again
  7. Bobby Jones – Aerial Assault
  8. Brian Johnson – Run & Gun
  9. Cris Carter – Pacific
  10. James Williams – Kings

MVP: Dexter Gardiner – Kings

Standings

PosTeamWLPCTPFPADIFF
1Explosion501.000460263197
2Stooges410.80037628492
3Roadrunners220.500262315-53
4Made in the USA130.250253285-32
5Express130.250238340-102
6Old School040.000232334-102

Division Champions: Explosion

Leaderboard

RankPlayerTeamPPG
1Carl LanhamRoadrunners21.8
2Billy ThompsonExplosion20.4
3Ron RowenExplosion19.2
4DJ JacksonMade in the USA17.5
5Edward LittleRoadrunners15.5
6Kevin St. KittsStooges15.2
7Mike AndersonHoop Mountain West Region14.5
8Brian FullerStooges14.0
9Steve CuevasStooges13.8
10David AncrumExpress13.3

All Tournament

  1. Mike Anderson – Old School
  2. DJ Jackson – Made in the USA
  3. Billy Thompson – Explosion
  4. Steve Cuevas – Stooges
  5. Carl Lanham – Roadrunners
  6. Eric Pohjala – Express
  7. David Ancrum – Express
  8. Ed Little – Roadrunners
  9. Rick Scheibner – Explosion
  10. Norm Clarke – Stooges

MVP: Kirt Joseph – Explosion

Standings

PosTeamWLPCTPFPADIFF
1Harlem USA501.000411277134
2USA Global Masters410.800466269197
3SportsPower320.600193269-76
4CANUSA220.50025321142
5Coast2Coast220.500238256-18
6Best of the Rest230.400219291-72
7Golden Legends040.00074173-99
8Sokol USA040.000172280-108

Division Champions: Harlem USA

Leaderboard

RankPlayerTeamPPG
1Chuck RadloffCoast2Coast21.3
2Julio DavilaUSA Global Masters21.0
3Jerry GilbertUSA Global Masters17.8
4Jerome BridgesUSA Global Masters17.0
5Kim AtwaterCANUSA 65++15.8
6Kevin JohnsonUSA Global Masters14.8
7Andre OrtizHarlem USA14.8
8LeRoy ShawHarlem USA14.4
9Greg PritchettHarlem USA14.0
10Fred SpoelstraCoast2Coast13.3

All Tournament

  1. Chuck Radloff – Coast2Coast
  2. Jerome Bridges – USA Global Masters
  3. Peter Maimomis – Sports Power
  4. Leroy Shaw – Harlem USA
  5. Kim Atwater – CANUSA
  6. Levet Brown – Sokol USA
  7. Jerry Gilbert – USA Global Masters
  8. James Lewis – Best of the Rest
  9. Steve Brumer – Coast2Coast
  10. Andre Ortiz – Harlem USA

MVP: Bruce Burnett – Harlem USA

Standings

PosTeamWLPCTPFPADIFF
1Brothers Basketball410.800330224106
2Team USA 70+410.80032423292
3Puerto Rico 70130.250192244-52
4Team United040.000142288-146

Division Champions: Brothers Basketball

Leaderboard

RankPlayerTeamPPG
1Darrell CavanaughTeam USA 70+19.4
2Mel MoccoTeam USA 70+16.6
3Bill DePieroBrothers Basketball11.0
4Osvaldo SantosPuerto Rico 7010.8
5Arthur PuritzBrothers Basketball10.4
6Angel BrunetPuerto Rico 7010.0
7John HutchcraftTeam USA 70+9.2
8Greg ImperiBrothers Basketball9.2
9James PayneBay Area Elite8.8
10Rus RusbosinTeam United7.8

All Tournament

  1. Darrell Cavanaugh – Team USA 70
  2. Mel Mocco – Team USA 70
  3. Rus Rusbosin – Team United
  4. Dana Cunningham – Team United
  5. James Payne – Puerto Rico 70
  6. Greg Imperi – Brothers Basketball
  7. Arthur Puritz – Brothers Basketball
  8. Osvaldo Santos – Puerto Rico 70
  9. John Hutchcraft – Team USA 70
  10. Tim DiPiero – Brothers Basketball

MVP: Bill DiPiero – Brothers Basketball

Standings

PosTeamWLPCTPFPADIFF
1Diverse Synergy501.00030222973
2Clearwater Aces320.60024522223
3East Bank Saloon130.250158180-22
4Watterson Construction040.000163237-74

Division Champions: Diverse Synergies

Leaderboard

RankPlayerTeamPPG
1Victor DeihlDiverse Synergy25.6
2Jim RealorWatterson Construction16.3
3Bobby SmithClearwater Aces13.0
4Louis BordersEast Bank Saloon12.5
5Steve FiguraClearwater Aces11.8
6Mike BerenbaumDiverse Synergy10.4
7Kelly BakerEast Bank Saloon9.3
8John WingfieldDiverse Synergy9.2
9Karl WustrackEast Bank Saloon8.0
10Angelo TarantinoWatterson Construction7.0

All Tournament

  1. Jim Realer – Watterson Construction
  2. Angelo Tarantino – Watterson Construction
  3. Louis Borders – East Bank Saloon
  4. Mike Berenbaum – Diverse Synergies
  5. John Wingfield – Diverse Synergies
  6. Kelly Baker – East Bank Saloon
  7. Raleigh Graves – Diverse Synergies
  8. Steve Figura – Clearwater Aces
  9. Bobby Smith – Clearwater Aces
  10. Harry Carothers – Clearwater Aces

MVP: Victor Deihl – Diverse Synergies

Standings

PosTeamWLPCTPFPADIFF
1Clearwater Aces 80501.000363230133
2USA Warriors320.60035029159
3American Eagles130.250209224-15
4Johnson Olympians040.000166343-177

Division Champions: Clearwater Aces 80

Leaderboard

RankPlayerTeamPPG
1Tom FerchUSA Warriors17.8
2Gary KaylorUSA Warriors17.6
3Steve FiguraClearwater Aces16.0
4Bobby SmithClearwater Aces15.8
5Al RichardsonAmerican Eagles15.0
6Bill BeckJohnson Olympians15.0
7Harry CarothersClearwater Aces14.8
8Allan JohnsonAmerican Eagles14.3
9Jim McNultyClearwater Aces12.6
10Jerry SeeseDiverse Synergy11.2

All Tournament

  1. Bill Beck – Johnsons Olympians
  2. Gary Kaylor – USA Warriors
  3. AJ Johnson – American Eagles
  4. Al Richardson – American Eagles
  5. Tom Ferch – USA Warriors
  6. Walt Finden – Johnsons Olympians
  7. Harry Carothers – Clearwater Aces 80
  8. Steve Figura – Clearwater Aces 80
  9. Jerry Seese – USA Warriors
  10. Jay Clapp – Clearwater Aces 80

MVP: Bobby Smith – Clearwater Aces 80