Champs / MVPs / All Tournaments - 2022

Champion: D&D All Stars

Results

Team12T
D&D AllStars3864102
NW Elite375289

MVP: Tyler Brown, D&D All Stars

All Tournament:

  1. Robert Day – NW Elite
  2. Steven Blake – NW Elite
  3. Darren Phillis – D&D All Stars
  4. Rommel Colina – Venezuela South Miami
  5. Keith Willis – Pro Elite
  6. David Riley – South Florida Ballers
  7. Kevin Perry – The Bay
  8. Gerry Toney – Wolfpack
  9. Lakwan Davis – Treasure Coast Ballers
  10. Louie Alvarez – D&D All Stars

40+ League

PosTeamWL
1D&D AllStars40
2The Bay41
3NW Elite31
4Wolfpack22
5Pro Elite22
6South Florida Ballers23
7Everybody Love’s Us13
8Treasure Coast Ballers13
9Venezuela South Miami04

Champion: Dunk League

Results

Team12T
Dunk League523486
Team US 45313061

MVP: Jason Sassor – Dunk League


All Tournament:


  1. Antoine Hornbeck – Team Indy
  2. Damon Arnette – Dunk League
  3. Pablo Porras – Hormigueros Santander
  4. Reggie Elliot – Team US 45
  5. Tony Rivers – Team US 45
  6. Danta Calabria – Dunk League
  7. Gustova Gomez – Hormigueros Santander
  8. Terrence Bernett – Team Indy
  9. Dwight Latimore – Team US 45
  10. Jarrod Jones – Dunk League

45+ League

PosTeamWL
1Dunk League50
2Team Indy 4522
3Team US 4523
4Hormigueros Santander04

Champion: Baltimore Washington

Results

Team12T
Baltimore/Washington413677
New York Legends284371

MVP: Jeff Williams, Baltimore Washington

All Tournament:

  1. Maurice Brighthaupt – Geezer Hoops
  2. Llewelyn Smalley – Ultimate Impacts
  3. Larry Cooke – Baltimore Washington
  4. David Scott – The Right Touch Barbershop
  5. Stephen Watson – Chi-Town Cats
  6. Rodney Hicks – Texas Run & Gun
  7. Chris Wilson – Topguns
  8. Steve Booth – Alaska
  9. James Williams – New York Legends
  10. Jeff Wise – Baltimore Washington

50+ League

PosTeamWL
1Baltimore/Washington50
2Chi-Town Cats41
3New York Legends41
4Ultimate Impacts22
5Geezer Hoops 50+22
6The Right Touch Barbershop23
7Wayne County13
8Texas Run & Gun13
9Top Guns13
10Aerial Assault Basketball00
10Florida United00
10Kings00
13Alaska Heat04

Champion: Aerial Assault

Results

Team12T
Aerial Assault Basketball394685
MIBA Masters323262

MVP: Darnell Jackson, Aerial Assault

All Tournament:

  1. Chris Beigler – Stooges
  2. Charles Byrd – MIBA Masters
  3. Bobby Jones – Aerial Assault
  4. Mercerlino Bryant – D&D Darby All Stars
  5. Dexter Garduner – Kings
  6. Earl Warren – MIBA Masters
  7. Emery Atkinson – Explosion
  8. Jeff Devorkin – Gulf Coast Breeze
  9. Jesus Ojeda – Samex-Col-55
  10. John Davies – One Step Slow
  11. Thomas Harris – Aerial Assault

55+ League

PosTeamWL
1Aerial Assault Basketball50
2Samex-Col-5541
3MIBA Masters41
4Kings31
5Pacific31
6Florida United32
7Old School 5522
8Explosion23
9Geezer Hoops 55+23
10D&D Darby AllStars13
11Stooges13
12One Step Slow13
13Shooting Stars00
14Naptown Players04
15Gulf Coast Breeze04

Champion: Indy All Stars

Results

Team12T
Indy AllStars383876
East West Express323365

MVP: Jerome Bridges – Indy All Stars

All Tournament:

  1. Elliot Beard – East West Express
  2. Ian Mahoney – East West Express
  3. James Adams – Indy All Stars
  4. Victor Alvarez – Shooting Stars
  5. Rick Scheibner – Simba Capital
  6. Phil Lazatti – Baltimore
  7. Keith Kemp – CANUSA 60
  8. Maurice Dubic – Old School
  9. Robert Ferguson – USA 2022
  10. Joe Vierra – Indy All Stars

60+ League

PosTeamWL
1Indy AllStars50
2East West Express41
3USA 202232
4Simba Capital22
5Baltimore22
6Old School 6023
7Florida Georgia Line00
7SportsPower00
7Think Longevity00
10CANUSA 60+04
11Shooting Stars04

Champion: USA Global Masters

Results

Team12T
USA Global Masters283866
Harlem USA293059

MVP: Julio Davila – USA Global Masters

All Tournament:

  1. Andy Parks – Golden Legends
  2. Bruce Burnett – Harlem USA
  3. Harry Yazzie – Florida Georgia Line
  4. Ishmell McKitchen – Harlem USA
  5. Jerry Gilbert – USA Global Masters
  6. Kirby Coleman – SportsPower
  7. Mark Stanhope – Think Longevity
  8. Randy Good – CANUSA 65
  9. Terry Schaplow – Total Package
  10. Ricci Greenwood – USA Global Masters

65+ League

PosTeamWL
1USA Global Masters50
2Harlem USA41
3CANUSA 65++32
4Florida Georgia Line22
5Total Package22
6Golden Legends23
7SportsPower04
8Think Longevity04

Champion: Brothers

Results

Team12T
Brothers Basketball212950
Team USA 70+232548

MVP: Bill DiPiero – Brothers

All Tournament:

  1. Ed Rice – Team United
  2. Arch Pruitz – Team USA
  3. Mike Martin – CANUSA 70
  4. Mel Mocco – Team USA
  5. Terry Schaplow – Brothers
  6. Greg Imperi – Brothers
  7. Ken Katona – Team United
  8. Jeff Eichner – Team United
  9. James Newsom – CANUSA
  10. Joe Brickner – Brothers

70+ League

PosTeamWL
1Brothers Basketball50
2Team USA 70+32
3CANUSA 7013
4Team United04

Champion: Clearwater Aces

Results

Team12T
Clearwater Aces271340
East Bank Saloon15823

MVP: Jim Woodruff – Clearwater Aces

All Tournament:

  1. Luke Luukkonen – Watterson Construction
  2. Victor Deihl – Diverse Synergy
  3. Jack Rogers – East Bank Saloon
  4. Jim McNulty – Clearwater Aces
  5. Bobby Smith – Clearwater Aces
  6. Jim Kitchen – East Bank Saloon
  7. Walt Finden – Watterson Construction
  8. Floyd Harris – Diverse Synergy
  9. Nep Lynch – East Bank Saloon
  10. Harry Carothers – Clearwater Aces

75+ League

PosTeamWL
1Clearwater Aces50
2East Bank Saloon32
3Diverse Synergy13
4Watterson Construction04

Champions: USA Warriors

Results

Team12T
USA Warriors383068
American Eagles323163

MVP: Tom Ferch – USA Warriors

All Tournament:

  1. AJ Johnson – American Eagles
  2. Al Richardson – American Eagles
  3. Gary Kaylor – USA Warriors
  4. Kent Douglas – Johnson Olympians
  5. Jerry Seese – USA Warriors
  6. Ron Flinn – American Eagles
  7. John Connolly – Johnson Olympians
  8. Alan Denenberg – Johnson Olympians
  9. Bob Smagala – USA Warriors
  10. Robert Gold – American Eagles

80+ League

PosTeamWL
1USA Warriors50
2American Eagles23
3Johnson Olympians04