Breaking news
  1. 2018 Tournament Registration Opens December 1
  2. Vol. 3 | Edition 10
  3. Vol. 3 | Edition 9
  4. Vol. 3 | Edition 8
  5. Vol. 3 | Edition 7

2015 Tournament Results

Age Group: 50 & Over Division

Seeds Bracket 1

Tuesday
Bedford Auto Care (2-0) 93 Our Gang (0-1) 57
Bedford Auto Care (1-0) 76 6th Man Crew (0-1) 68
Windy City Stars (1-0) 114 The Kings (0-1) 69

Wednesday
The Kings (0-1) 101 Our Gang (0-2) 60
Windy City Stars (2-0) 83 6th Man Crew (0-2) 76
South Florida Elite (2-0 96 Kings (0-2) 68

Thursday
Kings (1-2) 86 Our Gang (0-3) 63
Windy City Stars (3-0) 80 Bedford Auto Care (2-1) 66
South Florida Elite (3-0) 92 6th Man Crew (0-3) 70

Friday
6th Man Crew (1-3) 91 Our Gang (0-4) 46
Windy City Stars (4-0) 64 Kings (1-3) 56
South Florida Elite (4-0) 94 Bedford Auto Care (2-2) 90

Saturday – Championship
South Florida Elite 67 Windy City Stars 54
Third Place

Bedford Auto Care 76 Kings 58
Championship MVP
Jerry Woodka, South Florida Elite

All Tournament Team
Emery Atkinson, South Florida Elite
Simon Gregory, Bedford Auto Care
Kurt Joseph, Kings
Jeff Kelly, 6th Man Crew
Clarence Leggett, Kings
Ian Mahoney, Windy City Stars
Frederick McLendon, Our Gang
Rob Samuels, Bedford Auto Care
Jerry Woodka, South Florida Elite
Al Wright, Windy City Stars

Age Group: 55 & Over Division

Tuesday
Vitas (1-0) 93 Total Package (0-1) 61
Athletic Unlimited (1-0) 97 Brown Construction (0-1) 71
Bedford Auto Care (1-0) 61 Ft. Lauderdale Romans (0-1) 48
SportsPower International (1-0) 83 Baltimore (0-1) 78

Wednesday
Vitas (2-0) 100 Athletics Unlimited (1-1) 85
Total Package (1-1) 86 Brown Construction (0-2) 74
Bedford Auto Care (2-0) 68 SportsPower International (1-1) 66
Baltimore(1-1 78 Ft.Lauderdale Romans (0-2) 44

Thursday
Vitas (3-0) 92 Brown Construction (0-3) 72
Athletics Unlimited (2-1) 95 Total Package (1-2) 75
Baltimore (2-1) 60 Baltimore (2-1) 44
SportsPower International (2-1) 113 Ft.Lauderdale Romans (1-2) 70

Friday
Vitas (4-0) 72 SportsPower International (2-2) 62
SportsPower International (2-2) 57 Baltimore (2-2) 56
Brown Construction (1-3) 83 Bedford Auto Care (2-2) 60
Total Package (2-2) 1 Ft.Lauderdale Romans (0-4) 0
FORFEIT BY FT. LAUDERDALE ROMANS

Saturday – Championship
Athletics Unlimited 90 Vitas 55
Third Place

SportsPower International wins/ Forfeit by Baltimore

Consolation
Brown Construction 75 Total Package 54
Championship MVP
Dave Ankrum, Athletics Unlimited

All Tournament Team
Dave Ankrum, Athletics Unlimited
Bob Bigelow, Vitas
Jim Freel, SportsPower International
Paul Grady, Athletics Unlimited
Loren Killion, Total Package
Calvin Smith, Bedford Auto Care
Joe Tongish, Brown Construction
Rick Walker, Total Package
Marty Wolf, Vitas
Harry Yazzie, SportsPower International

Age Group: 60 & Over Division

Tuesday
The Ward (1-0) 69 White Brothers (0-1)/td> 52
OES Scoreboard (1-0) 64 NTE Energy (0-1) 48
Detroit Metro (1-0) 103 White Brothers (0-2) 54

Wednesday
Detroit Metro/Schaplow (2-0) 102 NTE Energy (0-2) 71
OES Scoreboard (2-0) 73 The Ward (0-2) 64

Thursday
Detroit Metro/Schaplow (3-0) 102 The Ward (0-3) 52
NTE Energy (1-2) 68 White Brothers (0-3) 60

Friday
Detroit Metro/Schaplow (4-0) 70 OES Scoreboard (3-1) 59
NTE Energy (2-2) 47 The Ward (1-3) 40

Saturday – Championship
Detroit Metro 72 OES Scoreboard 46
Third Place

The Ward 97 NTE Energy 79
Championship MVP
Herm Harris, Detroit Metro

All Tournament Team
Doug Campbell, NTE Energy
Morris Crute, NTE Energy
Julio Davila, White Brothers
Ricci Greenwod, Detroit Metro
Herm Harris, Detroit Metro
Edgar Morris, Detroit Metro
George Rautins, OES Scoreboards
Terry Schlaplow, Detroit Metro/Schlaplow
Will Warlick, OES Scoreboards
Harry Yazzie, The Ward

Age Group: 65 & Over Division

Tuesday
Oakland’s Finest (1-0) 53 Golden Ward (0-1) 41
MBA-FIMBA (1-0) 63 Pit Crew (0-1) 43

Wednesday
Oakland’s Finest (2-0) 65 65 Pit Crew (0-2) 45
MBA-FIMBA (2-0) 73 Golden Ward (0-2) 46

Thursday
Pit Crew (1-2) 62 The Golden Ward (0-3) 58
MBA-FIMBA (3-0) 53 Oakland’s Finest (2-1) 42
Friday

MBA-FIMBA (4-0) 75 The Golden Ward (0-4) 49
Oakland’s Finest (3-1) 61 Pit Crew (1-3) 52
Saturday – Championship

MBA-FIMBA 53 Oakland’s Finest 38
Third Place

The Golden Ward 95 Pit Crew 92
Championship MVP
Doug Campbell, MBA-FIMBA

All Tournament Team
Mike Berenbaum, The Golden Ward
Doug Campbell, MBA-FIMBA
Tom Demo, Oakland’s Finest
Earl Dixon, MBA-FIMBA
Greg Gary, MBA-FIMBA
Floyd Harris, Pit Crew
Roy McNeely, Oakland’s Finest
James Payne, Pit Crew
John Wagg, Oakland’s Finest
Pinky Williams, Oakland’s Finest

Age Group: 70 & Over Division

Tuesday
Old School Legends (1-0) 70 Myth Busters (0-1) 60
East Bank Saloon (1-0) 57 Ancient Regime (0-1) 40

Wednesday
Old School Legends (2-0) 69 Ancient Regime (0-2) 45
East Bank Saloon (2-0) 66 Myth Busters (0-2) 44

Thursday
Ancient Regime (1-2) 57 Myth Busters (1-2) 51
East Bank Saloon (3-0) 66 Old School Legends (2-1) 55

Friday
Old School Legends (4-0) 61 Myth Busters (0-4) 32
East Bank Saloon (3-1) 1 Ancient Regime (1-3) 0
FORFEIT BY ANCIENT REGIME

Saturday – Championship
Old School Legends 49 East Bank Saloon 45

Third Place
Myth Busters wins / Forfeit by Ancient Regime

Championship MVP
Mike Campbell, Old School Legends

All Tournament Team
Kelly Baker, East Bank Saloon
Herbert Ballard, Myth Busters
Brian Barnes, East Bank Saloon
Mike Campbell, Old School Legends
David Kafoury, East Bank Saloon
Sonny Realer, Old School Legendsv Bobby Smith, Old School Legends
Charlie Wiggins, Myth Busters

Age Group: 75 & Over Division

Tuesday
Vintage USA (1-0) 57 Spring Chickens (0-1) 21
Windy City (1-0) 55 Johnson’s Olympians (0-1) 34

Wednesday
Vintage USA (2-0) 74 Johnson’s Olympians (0-2) 33
Chicago “Windy City” (2-0) 51 Spring Chickens (0-2) 44

Thursday
Vintage USA (3-0) 77 Chicago “Windy City” (2-1) 53
Spring Chickens 41 Olympians 30

Friday
Vintage USA (4-0) 68 Johnson’s Olympians (0-4) 38
Chicago “Windy City” (3-1) 33 Spring Chickens (1-3) 29

Saturday – Championship
Vintage USA 68 Chicago “Windy City” 29

Third Place
Johnson’s Olympians 50 Springs Chickens 31
Championship MVP
Bobby Smagala, Vintage USA

All Tournament Team
Roy Carroll, Windy City
Earl Cowell, Windy City
John Felton, Vintage USA
Robert Gold, Springs Chickens
Sid Holtzer, Johnson’s Olympians
Dick Lenholt, Johnson’s Olympians
Ron Linford, Vintage USA
Dennis O’Brien, Windy City
Bob Smagala, Vintage USA
Ken Tator, Spring Chickens